" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Çerkes Sürgünün 159.Yıldönümünde Aziz Şehitlerimizi Saygı,Minnet ve Rahmetle Anıyoruz…

shadow

300 Yıl süren Rus Savaşlarının sonunda, Kuzey Kafkasya Türk Halklarından olan Çerkesler  Ruslar tarafından 21 Mayıs 1864 tarihinde Anavatanları Kuzey Kafkasya’dan zorla koparılarak Karadeniz üzerinden Anapa, Novorossiysk, Gelincik, Soçi, Adler gibi limanlardan gemilere bindirilerek Türkiye'ye Sürgün edilmiştir.

Çerkes nüfusunun % 70 ini oluşturan ve  resmi olmayan rakamlara göre bir ay içinde 1,5 milyona yakın Çerkes sürgüne tabi tutulurken zorlu yol şartları,salgın hastalıklar ve açlık gibi nedenlerden dolayı yaklaşık 500 bin Çerkes hayatını kaybetmiştir.

Bu yolculuk esnasında bir çok geminin Karadeniz’de batması ve çok sayıda  Çerkes’in boğularak Şehit olmasından dolayı Atalarının balıklara yem olduklarını düşünen Türkiye' de yaşayan soydaşlarımız "Kendi Atalarını yiyebileceklerini düşünerek balık yemeyi ret ederler."

İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen ÇERKES SÜRGÜNÜ, Türkiye’de her yıl 21 Mayıs’ta  törenler düzenlenerek anılmaktadır. Bu törenlerde Deniz kenarında "Nart Ateşi" yakılıp çevresinde "Mezar Taşı Nöbeti" tutulur ve  anma törenleri "Sürgün Andı" okunması ile sona erer.

Sürgüne tabi tutularak Türkiye ’ye gönderilen Çerkesler Ordu,Samsun,Tokat, Amasya, Sinop, Yozgat, Düzce, Adapazarı, Kocaeli ve Balıkesir’e bir kısmı ise Suriye ve Filistin başta olmak üzere Ortadoğu’ya yerleştirilmiştir.

 

Rusların Çarlık döneminden bu yana değişmeyen emperyalist politikalarını şiddetle kınıyor, Çerkes  Sürgününün 159.Yıldönümünde Aziz Şehitlerimizi Saygı, Minnet ve Rahmetle Anıyoruz.

Ruhları Şad Olsun…

Erol ŞAHİNGİL

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği

Temsilcilikler Başdanışmanı